Kémia a szépség mögött – 2. rész:
A peptidek

A bőr öregedése egy természetes folyamat, amit nem lehet megállítani… de lassíthatunk rajta!

Mindenki öregszik. Én is, te is kedves Olvasóm! Az öregedés olyan, mint egy váratlan vendég, aki mindig ott van, amikor a legkevésbé várod – és ez alól a bőrünk öregedése sem kivétel. De, lehet, hogy nem tragikusan kellene tekinteni erre a folyamatra, hanem inkább, úgy gondolni rá, mint egy kicsit zsivány, kíváncsi manóra,  aki ott van minden reggel, amikor a tükörbe nézünk, és azt mondja: „Hé, hozok mára is valami új kihívást! Megbirkózol vele?” És a válaszunk: „Igen!” Hiszen a modern kozmetikai hatóanyagok közül többet is választhatunk magunk mellé társnak a kihívás teljesítéséhez, van számtalan lehetőség a bőr támogatására. S ezek közül itt vannak elsőként a peptidek.

A peptidek

A peptidek aminosavakból felépülő molekulák és használatukkal számos bőrprobléma, mint a ráncok, a bőr megereszkedése, vagy a bőr textúrája javítható. Ha megnézzük a krémet vagy szérumot tartalmazó tégelyen az összetevők listáját, ilyen nevek mutatják a jelenlétüket a kozmetikai termékben, mint például: palmitoyl pentapeptide-4 (Matrixyl), acetyl hexapeptide-8 (Argireline), copper peptides réz peptidek), palmitoyl-tripeptide-1, tetrapeptide-21.

Ezek a peptidek elsősorban az anti-aging hatóanyagok közé tartoznak a modern kozmetikában és a bőr öregedési folyamataira fejtik ki hatásukat. Úgy is lehet rájuk tekinteni, mint mesebeli varázslókra, akik varázsigékkel, mágikus erővel igyekeznek csökkenti az idő múlásának jeleit a bőrön.

Matrixyl, a kollagéntermeltetés mestere

A Matrixyl, alias palmitoyl- pentapeptid-4, arról ismert, hogy a bőr mélyebb rétegeibe hatolva képes serkenteni a kollagéntermelést. Őt akkor jó megidézni, amikor a bőr fiatalos erejét szeretnénk visszaállítani. Matrixyl varázslata úgy működik, hogy felébreszti a fibroblasztokat (a bőr kollagént termelő sejtjeit), és arra ösztönözi őket, hogy új kollagénrostokat készítsenek. A hatás egyszerű, de nagyszerű: ahogy a kollagén szálak erősödtek, a bőr újra feszesebbé válik.

Argireline, a mimika őrzője

A következő varázsló, az Argireline, alias acetyl hexapeptide-8 a mimikai izmok mestere. Ő a bőr titkos őre, aki képes az izmokat nyugalomba hozni. Tudja, hogy a felesleges izommozgás segíti elő a ráncok kialakulását, így Argireline titkos varázslata az, hogy csökkenti az izmok összehúzódásait. Ezáltal a bőr kisimul, és a ráncok megszelídülnek.

Réz-peptidek, a gyógyítók

A Réz-peptidek például copper-tripeptid-1 a bőr regenerálódásának mesterei. Ők olyan varázslatos lények, akik nemcsak a kollagéntermelést támogatják, hanem visszaállítják a bőr természetes védelmi erejét is, segítenek megmenteni a bőrt a szabad gyököktől, miközben a kollagén- és elasztinszálakat is megerősítik.

Tetrapeptide-21, a regeneráló erő

A legfiatalabb varázsló, Tetrapeptide-21, szintén a bőr regenerálódásának varázslatait hozza el. Ő egy gyengéd, de hatékony bűbájt használ, hogy támogassa a bőr megújuló képességét. A Tetrapeptide-21 varázslata a bőr hidratációját és erejét is fokozza, miközben a regenerálódás egész folyamatát elősegíti.

Matrixyl3000 nem egyetlen varázsló, hanem egy mágikus páros, akik együtt dolgoznak azon, hogy visszaadják a bőr erejét, rugalmasságát és békéjét.

Trias, alias palmitoyl-tripeptide-1, a kollagénkovács
Egy fiatal, céltudatos mágus, aki mindig egy fénylő pöröllyel érkezik. Ő építi újra a bőr alatti kollagénhidakat, mint egy precíz mérnök. Minden varázslata arra szolgál, hogy a bőr szerkezete megerősödjön.

Tetra, alias tetrapeptide-7, a béketeremtő
Egy nyugodt, bölcs varázslónő, akinek varázspálcájából lágy, kékes fény árad. Ő az, aki csillapítja a gyulladást, elsimítja a sejtkommunikációs zavarokat, és megteremti a gyógyulás belső harmóniáját.

Összegezve: A peptidek, mint mágikus erejű mesterek segítik, támogatják a bőrt, hogy annak szépsége, üdesége minél tovább fennmaradjon. Bár a varázslók mesebeli és misztikus módon jelennek meg a történetekben, valójában a peptidek és más bőrápoló hatóanyagok hatásai tudományos alapokon nyugszanak. A kollagén és elasztin termelésének serkentése, a bőr regenerálódásának elősegítése, vagy éppen a ráncok csökkentése mind olyan eredmények, amelyek laboratóriumi kísérletek és klinikai vizsgálatok során váltak megismertekké és alkalmazhatóvá.

S tegyük hozzá azt is, hogy a mágusok varázsigéivel, titkos bűbájával elért hatás nem örökéletű. Az időt megállítani még senki- egy mágus sem- volt képes.

Egy kicsit másképpen, egy kicsit komolyabban:

  1. Mit nevezünk peptidnek?

A hétköznapokban gyakran összekeveredik a peptid és a fehérje kifejezés. Bár mind a kettő vegyületcsoport aminosavakból épül fel, a peptidek kisebb molekulák, mint a fehérjék, a felépítő aminosavak száma 2 és 50 között változhat, míg a fehérjék akár több százból aminosavból is állhatnak. Ebből is következik, hogy a peptidek egy egyszerűbb, lineáris szerkezettel rendelkeznek, míg a fehérjék általában bonyolultabb térszerkezettel rendelkeznek.

A peptidek különböző biológiai szerepekkel rendelkeznek. A legfontosabbak közé tartoznak:

  • Jelátvitel: meghatározott peptidek segítenek a sejtek közötti kommunikációban, és szabályozzák a különböző biológiai folyamatokat, például a kollagén és elasztin termelését.
  • Antioxidáns hatás: bizonyos peptidek képesek harcolni a szabad gyökökkel, így segítik a bőr regenerálódását.
  • Hormonális hatás: az emberi szervezet hormonjai között is vannak peptidek, például a növekedési hormon.

 

  1. Hogyan érik el az arra hivatott peptidek, hogy fokozzák a bőrben a kollagén és az elasztin termelést?

A peptidek – így a palmitoyl-pentapeptid-4, a palmitoyl hexapeptid-12 és palmitoyl tripeptid-1 is – úgy vannak kialakítva, hogy jelet küldjenek a fibroblasztoknak (a bőr kollagént és elasztint termelő sejtjeinek), hogy új kollagént és elasztint kell termelniük. Ezt az üzenetet gyakran azzal érik el, hogy azt „utánozzák”, mintha a bőrben lévő kollagén és elasztin valamilyen módon lebomlott volna, így a bőr „újraaktiválódik” és készen áll a regenerálódásra.

 

  1. Hogyan jutnak be a bőrbe ezek a peptidek?

Ahhoz, hogy ezek a peptidek kifejthessék anti-aging hatásukat be kell jutniuk a bőrbe. Mivel a bőr az emberi szervezet első védelmi vonala, és egyik feladata, hogy megakadályozza bizonyos anyagok bejutását, a peptideknek speciális tulajdonságokkal kell rendelkezniük, hogy sikeresen átjussanak ezen a barrieren.

  • Molekuláris méret és a bőrbe való bejutás

A peptidek molekuláris mérete fontos szerepet játszik a felszívódásban. A kisebb peptidek (például a di- és tripeptidek) könnyebben képesek áthatolni a bőrön, mint a nagyobb, komplexebb peptidek. De, további lehetőségek is segítik a peptidek penetrációját.

A palmitoyl csoport szerepe

A palmitoyl csoport (palmitinsavból származó csoport) hozzáadása a peptidhez javítja annak lipofil (zsíroldékony) tulajdonságát, tehát könnyebben képes áthatolni a bőr lipid rétegén. Emellett nanoemulziók, liposzómák és egyéb kozmetikai vivőformák segítenek a bőrön át való felszívódásban.

  • A bőr állapota

A bőr hidratáltsága és az epidermális barrier épsége is befolyásolja, hogy a peptidek milyen mértékben szívódnak fel. A hidratált bőr jobban felszívja a krémekben lévő hatóanyagokat, így a peptidek hatékonysága is magasabb lehet, ha a bőr megfelelően hidratált. (Hidratálás fontossága→Kémia a szépség mögött 1.rész: A hidratálás)

  1. A legismertebb peptidek bőrre gyakorolt hatása összefoglalva:
A peptid neveMit csinál?Hogyan csinálja?
Palmitoyl pentapeptid-4 (Matrixyl)Kollagénszintézist serkentKollagén „törmelékeként” működik, a bőrt új kollagéntermelésre ösztönzi
Acetyl hexapeptid-8 (Argireline)„Botox-hatás”, mimikai ráncok halványításaGátolja az izomösszehúzódást – finoman és biztonságosan

Palmitoyl tripeptid-1 és Palmitoyl tetrapeptide-7

(Marrixyl3000)

 

Kettős szinergiában csökkenti a ráncokat és fiatalosabb megjelenésű bőrt biztosítA két peptid közül a palmitoyl-tripeptid-1 a kollagéntermelést, másik, a palmitoyl-tetrapeptid-7 a gyulladáscsökkentő mediátorokat szabályozza.
Réz-peptidekSebgyógyulás, regenerációAktiválják az enzimeket és a sejtszintű regenerációt
Tetrapeptid-21Rugalmasság és hidratáltság fokozásaAktiválja a bőr természetes javító folyamatait
Palmitoyl hexapeptid-12Gyulladáscsökkentés elasztintermelésSzignálpeptidként egy olyan jeleket küld a bőr sejtjeinek, hogy több elasztint és egyéb extracelluláris mátrix (ECM) elemet állítsanak elő
  1. Kinek ajánlott peptid tartalmú kozmetikumot használni:
  • 30 év felettieknek, akik szeretnék megelőzni a bőr idő előtti öregedését
    (különösen azoknak, akik már észlelnek apróbb mimikai ráncokat vagy feszességvesztést)
  • Érzékeny bőrűeknek, akik nem tolerálják a retinoidokat vagy savakat, de hatékony, mégis kíméletes megoldást keresnek
  • Érettebb bőrűeknek (40+), akik már komplexebb bőrszerkezeti támogatásra vágynak:
    kollagén-, elasztin- és hialuronsav-szintézis serkentése, illetve gyulladáscsökkentés
  • Regenerációs időszakban (pl. hámlasztók, retinolhasználat után), mivel segítik a bőr barrier helyreállítását
  • Férfiaknak és nőknek egyaránt.

Összegezve:

A peptidek okos, célzott hatóanyagok, amelyek nem tudják megállítani az öregedést, de segítik a bőrt, hogy az- saját javító mechanizmusai révén- üdébb megjelenésű legyen. Ezek a peptidek, mint kis varázslók, csendben dolgoznak a bőr mélyén – nem látványos trükkökkel. És amit még jó, ha tudunk a peptidek használatáról:

  • Türelem: A peptidek nem varázsolnak egyik napról a másikra – a látható hatáshoz 6–12 hét rendszeres használat szükséges.
  • Stabilitás: Peptid = kényes molekula. Fontos, hogy a készítményben jól legyen formulázva, különben lebomlik.
  • Kombináció: Más hatóanyagokkal (pl. antioxidánsok, retinoidok, hialuronsav) együtt hatékonyabbak lehetnek.

S innen akkor folytasd, ha mélyebben érdekel a vegyületek szerkezete és hidratáló hatásuk.

A kozmetikumokban leggyakrabban megtalálható peptidek jellemzése

  1. Aminosav összetételük

Palmitoil-pentapeptid-4 (Matrixyl)

Öt aminosavból álló peptid: lizin-treonin-treonin-lizin-szerin szekvenciával

Palmitoil-tripeptid-1 (Matrixyl3000)

Három aminosavból álló peptid: glicin-hisztidin-lizin szekvenciával

Palmitoil-tetrapeptid-7 (Matrixyl3000)

Négy aminosavból álló peptid: glicin-glutamin-prolin-arginin szekvenciábal

Tetrapeptid-21

Négy aminosavból álló peptid: glicin-glutaminsav-lizin-glicin szekvenciával

Palmitoil-hexapeptid-12

Hat aminosavból álló peptid: valin-glicin-valin-alanin-prolin-glicin szekvenciával

Réz-tripeptid-1

Három aminosavból álló: glicin-hisztidin-lizin szekvenciával

Acetil-hexapeptid-8 (Argireline)

Hat aminosavból álló peptid: glutaminsav-glutaminsav-methionin-glutamin-arginin-arginin szekvenciával

  1. Bőrön át történő felszívódásuk, penetrációjuk

A bőr legfelső rétege, a stratum corneum (szaruréteg) komoly akadályt jelent a molekulák felszívódásában. Az ún. „500 Dalton szabály” alapján a 500 Da-nál nagyobb molekulatömegű anyagok nehezen jutnak át a bőrön.

Emellett a molekula lipofilitása (zsíroldékonysága) is meghatározó tényező a felszívódásban.

A tetrapeptid-21 molekulának viszonylag kicsi a mérete (<500 Da) így várhatóan egy része átjut a szarurétegen – valószínűleg elsősorban a szőrtüszők nyílásain át vagy a szarusejtek közötti vizes mikrojáratokon keresztül. A réz-tripeptid-1 szintén kisméretű (kb.400 Da); bár poláris, de így is megtörténik a felszívódása.

A többi, itt bemutatott peptideknek a mérete meghaladja az 500 Da-t, ezért kémiai módosításokkal és formulációs trükkökkel segítik elő a bőrbe történő bejutásukat.

  • az egyik lehetőség a peptid N-terminálisához hidrofób alkil-láncot (palmitinsavból származó palmitoil csoportot) kapcsolnak peptidkötéssel, ami növeli a molekula lipofilitását (zsíroldékonyságát),
  • más esetekben pedig acetilcsoportot kapcsolnak a peptidhez.

Összességében a rövid peptidek bőrbe történő penetrációja korlátozott, de nem elhanyagolható; a megfelelő kémiai módosítás (palmitiláció, acetilálás), a bőr állapota és a formuláció egyaránt befolyásolja, hogy mennyi peptid jut el a célsejtekhez a bőr mélyebb rétegeiben.

  1. Hatásmechamizmusuk a bőrben

A kozmetikai peptidek változatos mechanizmusok útján fejtik ki hatásukat a bőrben. Többségük jelátvivő (szignál) peptid, amely az extracelluláris mátrix sejtekkel való kommunikációjában vesz részt, míg egyikük neurotranszmitter felszabadulás-gátló, illetve a rézpeptid egyszerre tekinthető hordozó- és jelpeptidnek.

  • Extracelluláris mátrix szintézisének fokozása (matrikinek)

A palmitoil-pentapeptid-4 (Matrixyl), a palmitoil-tripeptid-1, a palmitoil-hexapeptid-12 és a tetrapeptid-21 mind az extracelluláris mátrix (ECM) komponenseinek termelését serkentő jelpeptid, azaz matrikinek. A matrikinek az ECM fehérjékből (pl. kollagén, elasztin) származó rövid peptidek, melyek fokozzák a fibroblasztok aktivitását, elősegítve a kollagén, elasztin, proteoglikánok, glükózaminoglikánok és szintézisét a dermiszben. Ennek eredményeként a bőr regenerálódik: a finom ráncok mélysége csökken, a bőr rugalmassága és feszessége nő.

A palmitoil-hexapeptid-12-t gyulladáscsökkentő hatású matrikinként is említik. Kísérleti adatok szerint a keratinocitákban és fibroblasztokban csökkenti az interleukinok termelődését. Mivel az IL-6 egy gyulladásos citokin, ami elősegíti a kollagénbontó MMP enzimek termelődését és általában gyorsítja az öregedéssel járó mátrixleépülést, az IL-6 gátlása révén ennek a peptidnek bőr szerkezetét védő hatása van.

  • Réz-peptidek: hordozó és szignál peptid egyben

A réz-tripeptid-1 kitüntetett helyet foglal el a kozmetikai peptidek között, mivel egyszerre hordozó (carrier) peptid és jelátviteli peptid. Azaz egyrészt szállítja a rezet a bőrben oda, ahol szükség van rá, másrészt sejtregeneráló szignálként működik. A réz esszenciális kofaktor több enzim számára. Másrészt, mint jelpeptid elősegíti a sebgyógyulást, a szövetek regenerációját és a gyulladáscsökkentést. Ezen komplex mechanizmusok révén a réz-tripeptid több fronton is támogatja a bőrt öregedésének elodázását.

  • Neurotranszmitter-felszabadulás gátlása (botox-szerű hatás)

Az acetil-hexapeptid-8, (Argireline) egyedülálló mechanizmussal rendelkezik a kozmetikai peptidek között: nem a mátrixszintézist befolyásolja közvetlenül, hanem a mimikai ráncok kialakulásának mechanizmusát célozza. Az Argireline a botulinum toxin (Botox) hatásához hasonlóan a neurotranszmitter felszabadulás gátlásával éri el a ráncok mérséklődését. A mimikai ráncok akkor keletkeznek, amikor az arc izmai ismétlődően összehúzódnak (pl. homlokráncolás, szem körüli szarkalábak nevetéskor), és a bőr megtörik felettük. Ezen izomösszehúzódásokat az ideg-végződésekből felszabaduló acetil kolin idézi elő. Amennyiben gátolt az acetil-kolin felszabadulása, az izmok nem húzódnak össze olyan erővel, így a bőr felszíni ráncai ellazulnak és kisimulnak. Az Argireline hatása botox-szerű, de enyhébb annál – nem okoz teljes izombénulást, csak részlegesen és nem véglegesen gátolja az izomösszehúzódásokat, ami biztonságosabb a kozmetikai alkalmazásban. Az Argireline mellett kifejlesztettek más neurotranszmisszió-gátló kozmetikai peptideket is, pl. a pentapeptid-3 (Vialox™, kígyóméreg-analóg) az acetilkolin-receptor posztszinaptikus gátlásával blokkolja az izomösszehúzódást. Összességében az Argireline és társai egy innovatív ráncellenes stratégiát képviselnek: ahelyett, hogy a bőr struktúráját építenék újjá, a ráncképző izomtevékenységet csökkentik, nem invazív módon.

Összegezve:

A peptidek az egyik legígéretesebb hatóanyagcsoporttá váltak a modern bőrápolásban, hiszen képesek célzottan támogatni a bőr természetes regenerációs folyamatait.

Felhasznált irodalom:

    1. (https://incidecoder.com/ingredients/palmitoyl-pentapeptide-4)
    2. Matrixyl Patch vs Matrixyl Cream: A Comparative In Vivo Investigation of Matrixyl (MTI) Effect on Wound Healing https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35874243/
    1. (https://incidecoder.com/ingredients/palmitoyl-hexapeptide-12)
    2. (https://incidecoder.com/ingredients/acetyl-hexapeptide-8)
    3. (https://incidecoder.com/ingredients/palmitoyl-tripeptide-1)
    4. (https://incidecoder.com/ingredients/palmitoyl-tetrapeptide-7)
    5. (https://incidecoder.com/ingredients/tetrapeptide-21)
    6. https://incidecoder.com/ingredients/copper-tripeptide-1
    7. (https://incidecoder.com/ingredients/acetyl-octapeptide-3)
    8. Lodén, M., & Maibach, H. I. (Eds.) (2012). Treatment of Dry Skin Syndrome. Springer.Fejezet: Peptides and Protein-Based Cosmeceuticals)
    9. Watkins, C. J., et al. (2011). “Peptides in cosmetic and therapeutic dermatology.”
      International Journal of Cosmetic Science, 33(5), 385–393.DOI: 10.1111/j.1468-2494.2011.00654.x
    10. Elsner, P., Maibach, H. I. (2000). Cosmeceuticals: Drugs vs. Cosmetics. Marcel Dekker Inc.(Átfogó szemlélet a bőrápoló peptidek kozmetikai és terápiás alkalmazásáról)

2025.07.31-ig

Nyári Szépségóra kampány 

Választható kezelések:

  • Geneo+: oxigenizáló bőrmegújítás – azonnali ragyogás
  • KRX szivacstűs kezelés: természetes bőrfrissítés
  • Lapmaszkos gyorskezelés: „lunch break” frissítés stresszes bőrre
- 0 %

+ ajándék szérumminta, ha barátnőt is hozol.